Підтримати

Етапи розвитку органічого виробництва

Становлення органічного ринку є не менш цікавим, ніж сучасний стан та перспективи. Ми зібрали ключові віхи розвитку органічного ринку в Україні та світі, знакові події, які вплинули на подальший розвиток.

  • В Україні
  • В світі
2023
Розпочато роботу державних реєстрів

Перший орган сертифікації внесено до Державного реєстру органів сертифікації у сфері органічного виробництва та обігу органічної продукції України.

Перший Державний реєстр органів сертифікації вже доступний на сайті Мінагрополітки.

2023
Громадська спілка «Органічна ініціатива» офіційно зареєстрована

В квітні 2020 року учасники українського органічного сектору об’єднались Органічну ініціативу, яка стала спільною платформою для співпраці, обміну ідеями, розробки спільних планів діяльності щодо розвитку органічного ринку в Україні.

2 червня 2023 року громадська спілка «Органічна ініціатива» офіційно зареєстрована!

Більше інформації…

2023
Перший орган сертифікації акредитований відповідно до українського законодавства

Органік Стандарт став першим органом сертифікації, який акредитовано відповідно до українського законодавства про органічне виробництво, обіг та маркування органічної продукції.

25 травня Органік Стандарт отримав відповідний атестат про акредитацію!

2023
X ювілейний Національний павільйон України на Biofach

Цьогоріч експортний потенціал органічного сектору України презентували 23 компанії, що продовжують працювати під час війни та постачати продукцію за кордон.

Серед компаній-учасниць Національного павільйону України – виробники зернових культур, горіхів, заморожених та сублімованих ягід, концентрованих фруктових соків та пюре, соняшникової олії, пастили, дитячого харчування, снеків та сухих сніданків, а також допоміжних речовин біопрепаратів.

Більше за посиланням.

2022
Стартував перший проєкт державно-приватного партнерства в органічному секторі
6 грудня у Рівненській обласній військовій адміністрації відбулась презентація проєкту «Розвиток органічного ягідництва в об’єднаних територіальних громадах».

Мета цього проєкту – створення експортних ланцюжків з постачання та переробки органічних ягід,  активне поширення практичних і теоретичних знань з органічного землеробства для фермерів та студентів Рівненської області.

Проект реалізується консорціумом у складі «Органік Лайф» (Німеччина) та «РСН Трейд» (Україна) у співпраці з Національним університетом водного господарства та природокористування (НУВГП) та Гощанським міжшкільним ресурсним центром (ліцей) на території об’єднаних територіальних громад Гощі, Корця, Острога та Привільного рамках програми «Органічна торгівля заради розвитку в Східній Європі» (OT4D).

Більше про проєкт.

2022
Україна вперше відзначила Органічний день

23 вересня 2021 року три інституції ЄС: Європейський Парламент, Європейська Рада та Європейська Комісія започаткували щорічний Органічний день ЄС 23 вересня на виконання Плану дій з розвитку органічного виробництва ЄС, прийнятого Єврокомісією в березні того ж року.

23 вересня 2022 року Україна вперше долучилась до святкування Органічного дня ЄС, маючи на меті євроінтеграцію, впровадження Європейського зеленого курсу в Україні, підвищення рівня обізнаності про органічні продукти та сприяння ключовій ролі органічного сільського господарства у переході до сталого виробництва та споживання в Україні.

Як це було?

2022
Зміни до Закону України “Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування”

12 травня 2022 р. внесено останні зміни до Закону України “Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування” набули чинності.

Зміни спрямовані на недопущення зупинення торгівлі органічною продукцією на території України, пов’язаного з неможливістю виконання вимог Закону, а також усунення перешкод для отримання українськими виробниками державної підтримки у сфері органічного виробництва та обігу органічної продукції.

Текст змін за посиланням.

2022
Стартувала Грантова програма «Підтримка органічного сектору в Україні»

Грантова програма «Підтримка органічного сектору в Україні», ініційована об’єднанням «Органічна Ініціатива» як реакція на повномасштабне вторгнення росії з метою підтримати виробників органічних продуктів, зберегти та посилити спроможності органічного сектору України у середньо- та довгостроковій перспективі.

Детальніше про грантову програму.

2021
В Україні стартувала перша кампанія з просування органічних продуктів

Метою кампанії є популяризація органічних сертифікованих продуктів. Ми хочемо доступно роз’яснити споживачу, що ж таке органічні продукти, які їх переваги, як їх відрізнити на поличках магазинів.

Детальніше…

2021
Органічне виробництво в Національній економічній стратегії України

Кабінет Міністрів України 3 березня затвердив Постанову “Про затвердження Національної економічної стратегії на період до 2030 року”, де офіційно встановлено ціль щодо земель під органічним виробництвом (у відсотках).

Згідно з індикаторами стратегії планується досягти показника площі земель з органічним статусом до не менш як 3% загальної площі сільськогосподарських угідь України, що становить приблизно 1,3 млн га.

Ще один індикатор стратегії – збільшення експорту органічної продукції до 1 млрд доларів США до 2030 року.

Детальніше…

2020
Державна підтримка органічних виробників у законодавстві

5 листопада ухвалено зміни до Закону «Про державну підтримку сільського господарства України», де прямо передбачено можливість державної підтримки виробників органічної сільськогосподарської продукції шляхом:

  • виділення бюджетних субсидій з розрахунку на одиницю оброблюваних угідь та/або одну голову великої рогатої худоби;
  • відшкодування до 30 відсотків вартості витрат на проведення сертифікації органічного виробництва;
  • відшкодування до 30 відсотків вартості витрат на придбання дозволених для використання засобів захисту рослин та добрив, насіння, садивного матеріалу та кормів.

З текстом Закону можна ознайомитись за посиланням.

2020
Ставлення споживачів до органічної продукції в Україні

В Україні вперше було проведено масштабне дослідження щодо обізнаності та ставлення споживачів до органічної продукції.

Дослідження в Україні проведено MZhub для об’єднання «Органічна ініціатива» за фінансової підтримки Швейцарії в рамках швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України», що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія), www.qftp.org.

Завантажити інфографіку в кращій якості можна за посиланням.

2020
Органічне виробництво для Цілей сталого розвитку в Україні

Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України оприлюднило перший Добровільний національний огляд щодо Цілей сталого розвитку в Україні. Огляд присвячено першому етапу системної роботи з ЦСР, що включає адаптацію, моніторинг виконання та аналіз ключових тенденцій за 2015-2019 роки.

Практично всі 17 цілей пов’язані з сільським господарством, адже воно так чи інакше впливає на всі сфери життя. Водночас органічне виробництво згадується в огляді в контексті виконання трьох цілей.

Детальніше…

2020
Створено Органічну Платформу Знань

Органічна Платформа Знань створена, щоб об’єднати всі наявні в Україні наукові, інформаційні та практичні матеріали про органічний сектор і зробити їх доступними для широкого загалу науковців, викладачів, студентів, практиків та учасників органічного руху.

Всі матеріали, що публікуються на платформі, проходять оцінку незалежними експертами галузі на предмет їх актуальності та якості.

Партнери Проекту, що здійснюють науково-методичний супровід та технічне впровадження платформи – «Науково-методичний центр вищої та фахової передвищої освіти» і Федерація Органічного Руху України, за експертної підтримки провідних гравців органічного сектору України та міжнародних експертів-консультантів.

2019
Введення в дію “органічного” Закону України

Введено в дію Закон України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції» № 2496, який було прийнято Верховною Радою України 10 липня 2018 року.

2019
Україна ввійшла до топ-5 постачальників органічної продукції до ЄС

Відповідно до інформації Європейської Комісії, Україна посіла 4 місце в світі за обсягами постачання органічної продукції до ЄС за 2017 рік – 266741 тонн, що складає 8,2% від загальної кількості імпортованої органічної продукції до ЄС.

2018
Презентація першого офіційного відеоролику «Organic in Ukraine»

Перше офіційне відео створено компанією ПЛАН С на запит представників бізнесу українського органічного сектору та ініційовано Міністерством аграрної політики та продовольства України. Виробництво відео стало можливим завдяки підтримці Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань (SECO) в рамках проекту «Розвиток органічного ринку в Україні» (впроваджувався Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія)) та Фонду Western NIS Enterprise Fund, заснованого за фінансування уряду США через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).

Відео доступне для перегляду в розділі База знань – Інформація для розповсюдження.

2017
Національний павільйон України на виставці БіоФах вперше представлений заступником міністра Мінагрополітики

Вперше Національний павільйон України на виставці БіоФах підтримано Міністерством аграрної політики та продовольства України, а органічний сектор України представлено на рівні заступника Міністра.

2016
Презентовано Державний логотип України для маркування органічних продуктів
Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу 1-95.jpg

Офіційно презентовано Державний логотип України для маркування органічних харчових продуктів.

2015
Органічне виробництво названо одним з пріоритетних напрямків розвитку АПК

Розвиток органічного ринку вперше включено в Єдину комплексну стратегію розвитку сільського господарства та сільських територій на 2015-2020 роки та названо одним із пріоритетних напрямків розвитку агропромислового сектору України. На жаль, стратегія так і не була схвалена урядом, а залишилась документом рекомендаційного характеру.

2015
Запуск органічного порталу OrganicInfo.ua

Почав працювати спеціалізований інформаційний портал OrganicInfo.ua, метою якого є просування органічного виробництва, органічних харчових продуктів та сталого способу життя.

OrganicInfo.ua – це окремий проект Інформаційного центру «Зелене досьє», міжнародної благодійної екологічної організації, що створена в 1994 році.

2014
Державна підтримка органічного виробництва вперше закладена в обласному бюджеті

В 2014 році внесено зміни до Комплексної програми підтримки та розвитку агропромислового комплексу Львівської області на 2013 – 2015 роки, відповідно до яких програмою передбачається надання підтримки органічним виробникам, зокрема, відшкодування на проведення інспекції та сертифікації. Львівська область  першою в Україні передбачила можливість державної підтримки органічних виробників.

2014
Офіційне відкриття першого Національного павільйону України на БіоФах

Перший український павільйон представлений на виставці БіоФах (BioFach) – найбільшій виставці органічних товарів у світі.

2014
Набрав чинності Закон «Про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції та сировини»

Основний законодавчий акт у сфері регулювання органічного ринку, який вже в 2019 році замінено Законом України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції».

2013
Зареєстровано Спілку виробників сертифікованих органічних продуктів «Органічна Україна»

Діяльність спілки «Органічна Україна» спрямована на консолідацію українських сертифікованих виробників органічної продукції для розвитку органічного ринку в Україні, формування широкого асортименту якісних місцевих продуктів харчування для повного задоволення попиту населення.

2011
Проведено перше суб-регіональне оглядове дослідження «зеленої економіки» для Вірменії, Молдови та України

ЮНЕП (екологічна програма ООН) у співпраці з урядами, національними та міжнародними організаціями, які працюють у сферах сільського господарства, виробництва продуктів харчування та економічного розвитку, 2010 року розпочав суб-регіональну ініціативу з оглядового дослідження «зеленої економіки». Вірменія, Молдова та Україна були першими країнами в суб-регіоні, де проведені національні проекти з метою розробки оглядового дослідження.
Дослідження містить пакет пропозицій щодо політичних реформ, інвестицій та заходів із побудови потенціалу для сприяння переходу до зеленої економіки. Окрім проведення дослідження ініціатива передбачає подальшу роботу, спрямовану на перехід до зеленої економіки, зокрема, консультації для такого переходу та популяризацію.

Публікація доступна для перегляду в розділі База знань – Інформація для розповсюдження (рос та англ мовами).

2009
Відбувся перший Всеукраїнський ярмарок органічних продуктів

Перший Всеукраїнський ярмарок органічних продуктів було організовано у Львові, він проходить щорічно та вже став традиційним місцем зустрічі прихильників органічного виробництва.

2009
Вперше українська органічна продукція презентована на БіоФах

На 20-й ювілейній Міжнародній виставці органічного виробництва BioFach у Нюрнберзі (Німеччина) вперше представлена продукція українського виробництва.

2008
Відкриття першого спеціалізованого магазину “Натур Бутік”

В Києві відкрився перший спеціалізований органічний магазин “Натур Бутік”.

2007
Перша органічна продукція українського виробництва з’явилась в торговельних мережах

На полицях великих мереж супермаркетів Києва з’явилась перша органічна продукція українського виробництва. Першими продуктами стали традиційні для України крупи: ячна, пшенична та перлова.

2007
Зареєстровано український орган сертифікації “Органік стандарт”

“Органік стандарт” акредитований та включений в офіційний перелік органів сертифікації, визнаних у Європейському Союзі, Швейцарії, Канаді, багатьох країнах пострадянського простору.

2005
Зареєстровано Федерацію органічного руху України

Організація ставить за мету всебічну пропаганду цінностей та світогляду, притаманних прибічникам світового органічного руху, підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва з одночасним розвитком безпечних для природи та людини технологій, сприяння розвитку органічного руху в Україні.

2004
Зареєстровано Асоціацію учасників біовиробництва «БІОЛан Україна»

Організація створена з метою захисту інтересів виробників органічної продукції. Пріоритетними напрямками є створення мережі органічних виробників в Україні, формування внутрішнього ринку органічної продукції, розробка законодавства та нормативно-правової бази для органічного виробництва в Україні.

2003
Вийшло в світ перше в Україні документальне відео про органічне виробництво

Телевізійний публіцистичний фільм про органічне землеробство “Там, де закінчується місто” створено Інформаційним центром «Зелене досьє» за підтримки Офісу Радника з питань сільського господарства та природи Посольства Королівства Нідерландів в Україні. Фільм вийшов на телеканалах УТ-1, УТ-2, Тоніс.

Відео доступне для перегляду в розділі База знань – Інформація для розповсюдження.

1997
Підписано договір між урядами України та Швейцарії щодо технічної та фінансової співпраці

Завдяки цьому договору з’явилась можливість розробки проектів технічної допомоги, зокрема, щодо розвитку органічного сільського господарства в Україні. Державний секретаріат Швейцарії з економічних питань надає постійну підтримку Україні в сфері органічного виробництва та розвитку органічного ринку, починаючи з 2004 року.

1996
Зареєстровано перше органічне підприємство – ПП “Агроекологія”

Насправді діяльність з органічного виробництва почалась ще в колгоспі ім. Орджонікідзе з 1978 року. Саме цей рік вважається початковим щодо впровадження органічного виробництва на українських теренах та роком заснування Агроекології.

1994
Зареєстровано Міжнародну благодійну організацію «Інформаційний центр «Зелене досьє»

Організація сприяє поширенню принципів сталого розвитку в суспільстві, інтеграції їх до національної політики та урядових програм через розповсюдження об’єктивної інформації екологічного та соціального спрямування до ЗМІ, місцевих громад, влади та бізнесу, залучаючи їх таким чином до практичних дій.

2022
Регламент ЄС 2018/848 введено в дію

З 1 січня 2022 року в ЄС введено в дію новий Регламент Європейського Парламенту і Ради (ЄС) № 2018/848 про органічне виробництво й маркування органічних продуктів.

Офіційний переклад Регламенту українською мовою, а також інших законодавчих актів у сфері органічного виробництва розміщено на сайті Кабінету Міністрів України.

2021
План дій з розвитку органічного виробництва

25 березня 2021 року, Європейська Комісія ухвалила та презентувала План дій з розвитку органічного виробництва.

План дій спрямований на досягнення мети Європейського зеленого курсу та його Стратегій «Від ферми до виделки» та Стратегії біорізноманіття щодо збільшення площ, зайнятих під органічне виробництво, до 25% до 2030 року, а також зростання споживання органічної продукції.

План дій пропонує 23 заходи, структуровані за трьома напрямками – зростання споживання, збільшення виробництва та подальший розвиток сталості сектора для забезпечення його збалансованого зростання.

Детальніше…

2020
Стратегія “Від ферми до виделки”

Оприлюднена у травні 2020 року стратегія ЄС у сфері виробництва харчових продуктів передбачає перехід до стійких систем виробництва та споживання – забезпечення якісного здорового харчування, припинення руйнівних для довкілля методів сільського господарства та сприяння економічному розвитку сільських територій.

Стратегія є частиною Європейського зеленого курсу та буде підкріплена загальноєвропейською агропромисловою політикою, яка погоджена влітку 2021 року.  

В стратегії зафіксована мета перевести під органічне виробництво до 25% сільськогосподарських угідь до 2030 року.

2019
30 років BioFach

BioFach – це провідна світова виставка органічних продуктів, яка щороку проходить в м. Нюрнберг (Німеччина). У ювілейному році виставку відвідали понад  51,5 тисяч чоловік зі 144 країн, а кількість експонентів сягнула майже 3 тисяч.

2018
Новий “органічний” Регламент ЄС

30 травня 2018 року прийнято новий Регламент ЄС 2018/848, що набрав чинності 17.06.2018 і буде введений в дію 1 січня 2022 р.

Ознайомитись з текстом Регламенту можна за посиланням.

2014
Канада та Японія домовились про взаємовизнання органічних стандартів
2013
США та Японія домовились про взаємовизнання органічних стандартів
2012
Набуло чинності регулювання про взаємовизнання стандартів між Європейським Союзом та США

У 2012 році між Європейським Союзом та США підписано договір про об’єднання зусиль, націлених на стимулювання розвитку органічного виробництва, захист органічних стандартів та полегшення процедури імпорту/експорту органічної продукції. Згідно з регулюванням, яке набуло чинності 1 червня 2012 року, ЄС і США визнають рівнозначними Стандарти ЄС з органічного виробництва та Національну програму НОП США. Таким чином, продукція, сертифікована як органічна в країнах ЄС чи в США, може продаватися з цим статусом в обох регіонах без проходження додаткової сертифікації, щоправда, з деякими винятками.

2010
«Євролисток» став офіційним символом органічних харчових продуктів в ЄС
Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу 1-98.jpg

Так званий «євролисток» (зірковий листочок на зеленому тлі, органічний логотип, затверджений в Європейському Союзі) став офіційною позначкою органічних продуктів у ЄС. Автор логотипу – студент із Німеччини, який переміг у відкритому конкурсі, що проводився Європейською Комісією протягом майже року.

2009
США та Канада уклали угоду про взаємовизнання органічних стандартів

США та Канада уклали угоду про взаємовизнання органічних стандартів.

2007
В ЄС оновлено органічне законодавство

З 2007 року в Європейському Союзі державне регулювання в сфері органічної продукції здійснюється відповідно до Регламенту ЄС №834/2007, який, зокрема, визначає загальні рамки і принципи органічного сільського господарства, вимоги до процесу виробництва сільськогосподарської продукції, її переробки та виготовлення харчових продуктів, ознаки і маркування органічної продукції; систему інспекції/контролю органічної продукції, в тому числі при її імпорті в країни ЄС. Діє на території усіх країн ЄС. Сертифікація органічної продукції в Україні найчастіше проводиться саме у відповідності до цього стандарту.

2002
Створено IFOAM Organics Europe

Наразі, IFOAM Organics Europe налічує майже 200 членів у 34 європейських країнах, в тому числі в Україні, а робота організації охоплює весь ланцюг органічної їжі.

Детальніше…

2002
Прийнято загальні правила сертифікації органічної продукції в США – National Organic Program (NOP)

За поданням Міністерства сільського господарства у США  прийнято загальні правила сертифікації органічної продукції National Organic Program (NOP). До 2002 року кожен штат мав власне законодавство, що стосувалося виробництва та реалізації органічної продукції. Загальні правила сертифікації органічної продукції були запроваджені з метою забезпечення її відповідності єдиним стандартам.

2000
Затверджені японські сільськогосподарські органічні стандарти (JAS)

Японські сільськогосподарські органічні стандарти (JAS) – національні стандарти Японії, відповідно до яких проводиться сертифікація для виробників, які орієнтуються на органічний японський ринок. JAS стандарти першочергово були прийняті для органічних рослин і органічних перероблених продуктів харчування рослинного походження. Органічна система JAS отримала подальший розвиток:  з листопада 2005 року  стандарти JAS стали чинними для органічних продуктів тваринництва, органічних перероблених продуктів харчування тваринного походження і органічних кормів.

1991
Схвалена перша постанова про органічне виробництво в ЄС (Постанова ЄС 2092/91)
1981
Заснування Bio Suisse

Із заснуванням Об’єднання Швейцарських Організацій Органічного Сільського Господарства (Біо Свісс (Bio Suisse)) розпочалася сучасна ера органічного сільського господарства. Цього ж року були розроблені перші загальноприйняті методи ведення органічного сільського господарства у Швейцарії.

1980
Оприлюднено «Базові стандарти IFOAM щодо органічного виробництва і переробки»

IFOAM сформулювала перші «Базові стандарти IFOAM щодо органічного виробництва і переробки», які постійно вдосконалюються та широко визнані в світі. На сьогодні IFOAM має власну програму добровільної міжнародної акредитації організацій, які займаються органічною сертифікацією. Акредитація, що побудована на базових стандартах IFOAM, проводиться міжнародним органом акредитації IOAS, заснованим Федерацією.

1973
Засновано Дослідний інститут органічного сільського господарства (FiBL)

FiBL – один із провідних світових науково-дослідних та інформаційних центрів для органічного сільського господарства. Характерною рисою роботи інституту є забезпечення тісних зв’язків між різними галузями досліджень і швидка передача знань по ланцюжку  наукові дослідження – консультаційна  робота – сільськогосподарська практика.

1972
Заснована Міжнародна Федерація Органічного Руху (IFOAM)

У Версалі (Франція) заснована одна з найбільших та найвпливовіших у світі організацій – Міжнародна Федерація Органічного Руху (IFOAM), яка нині об’єднує організації зі 120 країн світу. Основне завдання, яке поставила перед собою організація, – поширення інформації про принципи та практику ведення органічного сільського господарства через національні та мовні кордони.

1967
Сформовані перші органічні стандарти Асоціації ґрунтів (Soil Association)

Перші органічні стандарти Асоціації ґрунтів (Soil Association) сформовані в результаті 30-річного дослідження на фермі в Суффолку. Це дослідження, яке отримало назву експерименту Хоулі, допомогло сформувати перші органічні стандарти в Асоціації ґрунтів у 1967 році. Основою для успішного органічного вирощування має бути “живий” ґрунт – саме цей принцип став основоположним.

1946
Створена Асоціація ґрунтів (Soil Association)

Асоціація ґрунтів була заснована в 1946 році групою людей, стурбованих наслідками ведення інтенсивних систем землеробства після Другої світової війни.

1943
Перший експеримент з порівняння органічного та традиційного сільського господарства

Леді Єва Бальфур ініціювала в 1939-у році дослідження, в якому порівнювались два способи господарювання – органічний та традиційний (конвенційний). Експеримент проводився поблизу містечка Хафлі (графство Суффолк, Великобританія). На двох сусідніх фермах застосували два протилежні напрямки сільського господарства – органічне та конвенційне виробництво. Результати ретельно відслідковували, перевіряли та порівнювали. Це був перший подібний експеримент Його результати леді Єва Бальфур представила у книзі „Жива земля”, яка була опублікована в 1943 році. Експеримент та вихід у світ книги стали поштовхом до створення у Великобританії компанії Soil Association, пропагандистської групи органічного руху.

1943
Перша книга про органічне сільське господарство

Вийшла книга „Сільськогосподарський Заповіт” (An Agricultural Testament), в якій британський ботанік сер Альберт Ховард описав концепцію, яку назвав „Закон Повернення”. Згодом це  стало визначенням органічного сільського господарства. У 1905-1924 рр., будучи радником із сільського господарства в Індії, сер Ховард переконався, що натуральні методи господарювання Індії мають перевагу над методами, які пропонувала тогочасна наука про сільське господарство. Сер Ховард вважається батьком органічного сільського господарства, адже він першим використав наукові знання для обґрунтування переваг органічного землеробства.

1924
Перший курс з органічного сільського господарства

Влітку 1924 року Рудольф Штайнер в м. Koberwitz (нині Kobierzyce, Польща) представив те, що згодом було названо першим курсом органічного сільського господарства. Цей курс було проведено для групи з понад ста фермерів. Лекції німця Рудольфа Штайнера із біодинамічного сільського господарства були опубліковані у 1925 році. І хоча Штайнер був мотивований духовними та філософськими, а не науковими міркуваннями, його вчення про біодинамічне сільське господарство стало ранньою версією того, що тепер називають органічним землеробством.