Підтримати

Місце органічного виробництва в Цілях сталого розвитку

Поділитися новиною

Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України оприлюднило перший Добровільний національний огляд щодо Цілей сталого розвитку в Україні. Огляд присвячено першому етапу системної роботи з ЦСР, що включає адаптацію, моніторинг виконання та аналіз ключових тенденцій за 2015-2019 роки.

Практично всі 17 цілей пов’язані з сільським господарством, адже воно так чи інакше впливає на всі сфери життя (див. малюнок FAO до статті). Водночас органічне виробництво згадується в огляді в контексті виконання трьох цілей:

  • Ціль 2. Подолання голоду, досягнення продовольчої безпеки, поліпшення харчування і сприяння сталому розвитку сільського господарства.
  • Ціль 12. Забезпечення переходу до раціональних моделей споживання і виробництва.
  • Ціль 15. Захист та відновлення екосистем суші та сприяння їх раціональному використанню, раціональне лісокористування, боротьба з опустелюванням, припинення і повернення назад процесу деградації земель та зупинка процесу втрати біорізноманіття.

На жаль, наразі жоден з індикаторів не досягнутий. Зокрема, щодо цілі 2 передбачається, що частка сільськогосподарських угідь під органічним виробництвом у загальній площі сільськогосподарських угідь України має складати на кінець 2020 року принаймні 1,1%. Це означає, що для досягнення цілі під органічним виробництвом має бути зайнято близько 470 000 га, за результатами 2018 року ця цифра становить 309 100 га. Ціль 15 визначає орієнтир 3 млн га, зайнятих під органічним виробництвом, який може бути досягнутий до 2030 року, що відповідає 7% сільськогосподарських угідь України.

Нагадаємо: раніше за результатами досліджень, проведених в рамках проекту «Оцінка технологічних потреб в Україні – Технології скорочення викидів парникових газів у сільському господарстві», визначено, що потенціал органічного виробництва в Україні може становити близько 4 млн га (повний текст звіту за посиланням).

Окрім стану виконання цілей огляд також пропонує шляхи для їх досягнення. Для забезпечення необхідного прогресу у реалізації завдань, пов’язаних з органічним виробництвом, потрібно

  • завершити створення належної підзаконної нормативно-правової бази у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції та забезпечити її ефективне впровадження;
  • започаткувати акредитацію та впровадити ефективну систему державного нагляду (контролю);
  • сприяти переходу на органічне сільське господарство для збереження/ покращення родючості ґрунтів та збереження біорізноманіття, зменшення забруднення земель і вод (штучними пестицидами/гербіцидами тощо);
  • підвищити рівень обізнаності щодо органічного сільського господарства та сприяти поширенню локального виробництва і споживання органічної продукції.

Для довідки:

Цілі сталого розвитку (ЦСР, Sustainable development goals), схвалені у вересні 2015 року в рамках 70-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН, включають 17 цілей та 169 завдань, що охоплюють три аспекти сталого розвитку: економічне зростання, соціальну інтеграцію та охорону навколишнього середовища. Основною метою є вирішення корінних причин бідності та задоволення універсальної потреби в розвитку для всіх людей (детальніше про ЦСР в Україні).

Найбільшу кількість земель, зайнятих під органічним виробництвом, має Австралія – 35,6 млн га. Найближчі її конкуренти мають в 10 разів менше органічних земель: Аргентина – 3,6 млн га та Китай – 3,1 млн га за даними FiBL (публікація «Світ органічного сільського господарства. Статистика та нові тенденції 2020»).

Стратегія ЄС «Від ферми до виделки» встановила амбітну мету – збільшити частку органічного виробництва в загальній площі сільськогосподарських земель ЄС щонайменше 25% до 2030 року (стратегія доступна за посиланням, переклад українською презентуємо незабаром).

Катерина Шор, OrganicInfo.ua

Поділитися новиною