Підтримати

Розвиток органічного ринку та майбутнє органіки в шкільному харчуванні в Україні

Поділитися новиною

Останні два дні на BIOFACH 2021 eSPECIAL точаться дискусії щодо досягнення амбітних цілей Європейського зеленого курсу. Що треба зробити, щоб досягти мети щодо 25% земель під органічним сільським господарством до 2030 року, які закладені в Стратегії ЄС «Від ферми до виделки». Є різні думки, як то підтримка органічних виробників через екосхеми чи через інформаційні кампанії з просування органіки. В кожному випадку є свої плюси та мінуси.

Чи не найкращим інструментом просування органічних харчових продуктів вважаються державні закупівлі.

І зараз у багатьох країнах ЄС вже є успішні приклади включення органічного харчування до складу держзакупівель. З іншого боку, попит на органічну продукцію зростає швидше, ніж землі під органічним виробництвом, і країни ЄС змушені імпортувати органічну продукцію, зокрема, й з України для забезпечення цього попиту.

Українські виробники досить непогано відповідають на ці запити, адже більше 85% продукції йде на експорт. Але як бути з розвитком внутрішнього ринку, чи буде підтримка для виробників та коли ми зможемо розраховувати на запровадження органічного харчування, наприклад, у шкільному харчуванні, реформа якого рухається дуже швидко.

Про все це OrganicInfo.ua вирішив запитати пана Сергія Глущенка, заступника Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.

OrganicInfo.ua: Ви вже не перший рік опікуєтесь розвитком органічного виробництва в Україні. На Вашу думку, що змінилось за останні роки та які Ви бачите перспективи розвитку внутрішнього ринку органічної продукції в Україні?

Сергій Глущенко: Органічний сектор в Україні щорічно демонструє стійке зростання виробництва.

Так у 2019 році, у порівнянні з 2017 роком, загальна площа органічних земель збільшилась на 38% і становила близько 468 тис. га, що склало 1,1% від загальної площі земель сільськогосподарського призначення.

Також у 2019 році в Україні у сфері органічного виробництва налічувалось 617 сертифікованих виробників, що на 113 більше у порівняні з 2017 роком.

Розширюється асортимент та обсяги виробництва, спостерігається тенденція збільшення виробників продукції з доданою вартістю: молочна та м’ясна продукція, олії холодного віджиму, соки, напої, пасти ягідні, джеми.

Тренд «органік» набуває все більшої популярності: невеликі й середні виробники в Україні активніше беруться за виробництво органічної продукції, а торгові мережі виділяють цілі полиці і відкривають «органічні» відділи.

В той же час існують всі умови для подальшого значного росту цього сектору, не в останню чергу завдяки географічній близькості до платоспроможних і зростаючих ринків органічної продукції Європейського Союзу (ЄС), а також за рахунок значного нереалізованого потенціалу внутрішнього ринку органічної продукції в Україні.

Важливою передумовою для подальшого розвитку вітчизняного органічного сектору є формування національної законодавчої бази, гармонізованої з європейським законодавством, та ефективна державна політика.

Так, у 2019 році вже введено в дію Закон України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції», який визначає основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції, засади правового регулювання органічного виробництва, обігу органічної продукції та функціонування ринку органічної продукції, правові основи діяльності центральних органів виконавчої влади, суб’єктів ринку органічної продукції та напрями державної політики у зазначених сферах.

Наразі вже на завершальному етапі робота міністерства щодо впровадження національної системи сертифікації органічного виробництва.

Ще одним кроком до стимулювання розвитку цієї галузі стане державна підтримка виробників органічної продукції, яка передбачає компенсацію витрат фермерам за сертифікацію органічного виробництва, дотації на 1 га сільськогосподарських угідь, здешевлення витрат за придбання дозволених для використання ЗЗР та добрив.

В 2021 році вперше буде запроваджена державна підтримка виробників органічної продукції. На зазначену підтримку в цьому році буде виділено 100 млн грн. з перспективою її збільшення в наступних роках.

OrganicInfo.ua: Протягом останнього року дуже активно впроваджується реформа шкільного харчування, Ви берете активну участь у цьому процесі. Чи бачите Ви місце органічної продукції в шкільному харчуванні в Україні? Адже багато країн популяризують органічне виробництво саме через систему державних закупівель і, насамперед, через шкільне харчування.

Сергій Глущенко: Мінекономіки спільно з командою дружини Президента України Олени Зеленської, за участі Міносвіти, МОЗ, АМКУ і Держпродспоживслужби активно працюють над реформуванням системи шкільного харчування. Реформування здійснюється за планом, який визначено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05 серпня 2020 року № 1008.

Серед основних наших досягнень в цьому напрямі є затвердження трьох актів: Гігієнічних вимог до виробництва та обігу харчових продуктів на потужностях, розташованих у закладах загальної середньої освіти, Методичних рекомендації щодо методології особливостей здійснення закупівель у сфері організації харчування в закладах освіти, а також Методичних настанов щодо розроблення, запровадження та використання постійно діючих процедур, які базуються на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках для закладів освіти.

Відносно місця органічної продукції у шкільному харчуванні вважаю, що така продукція може бути в раціоні харчування українських школярів, адже вона отримана в результаті сертифікованого виробництва, яке виключає застосування хімічних добрив, пестицидів, генетично модифікованих організмів тощо.

Слід зазначити, що на даний час завершується формування національної системи сертифікації органічного виробництва. Її запровадження дасть змогу переглянути вимоги до закупівель у сфері організації харчування в закладах освіти для забезпечення школярів органічними харчовими продуктами.
Поділитися новиною