Підтримати

Участь українських виробників органічної продукції у BIOFACH – це унікальна можливість заявити про себе

Поділитися новиною

Вчора стартувала 32 міжнародна торговельна виставка органічної продукції BIOFACH 2021, яка цього року проходить вперше в онлайн форматі. Цього року виставка зібрала 1443 експонентів з 82 країн світу, в тому числі й українських виробників органічної продукції.

OrganicInfo.ua запитав пана Тараса Качку, заступника Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України – Торгового представника України, чому так важлива участь у цій виставці, які перспективи України в рамках Європейського зеленого курсу (ЄЗК) та які перспективи вилучення України зі списку країн, щодо яких встановлені додаткові заходи контролю органічної продукції.

OrganicInfo.ua: Минулого року у Вас була можливість відвідати виставку очно, цього року онлайн. Чому участь України в BIOFACH важлива?

Тарас Качка: BIOFACH – найбільша в світі міжнародна торговельна виставка органічної продукції, яка в цьому році вже в 32-ге збирає учасників із різних країн світу.

Для українських виробників органічної продукції – це унікальна можливість заявити про себе на найдинамічнішому ринку продовольства у світі, яким вже близько двох десятиріч є ринок органічної продукції.

Слід зазначити, що Україна, використовуючи свої можливості як з екологічної, так і з економічної точки зору, з кожним роком нарощує органічний потенціал і прагне зайняти одне з провідних місць серед виробників органічної продукції в Європі та світі.

Так за 2019 рік загальний експорт органічної продукції з України склав 469 тис. тонн (186 млн дол. США). До топ 10 країн імпортерів органічної продукції в світі увійшли:

 • Нідерланди – 141 тис. тонн (37 млн дол. США)
 • Швейцарія – 59,5 тис. тонн (14 млн дол. США)
 • США – 50 тис. тонн (34 млн дол. США)
 • Литва – 47 тис. тонн (12 млн дол. США)
 • Німеччина – 42 тис. тонн (24 млн дол. США)
 • Велика Британія – 36,8 тис. тонн (9 млн дол. США)
 • Австрія – 16,8 тис. тонн (14 млн дол. США)
 • Польща – 13,7 тис. тонн (12 млн дол. США)
 • Данія – 10 тис. тонн (3 млн дол. США)
 • Італія – 8,6 тис. тонн (6,5 млн дол. США).

За той же 2019 рік експорт української органічної продукції до ЄС склав 338 тис. тонн (115 млн євро), що складає 85% всього органічного експорту України. Серед найбільших країн-імпортерів української органічної продукції – Нідерланди, Литва, Німеччина, Велика Британія, Австрія, Польща, Данія, Італія, Франція, Румунія.

Тому участь Українського національного павільйону ORGANIC UKRAINE BUSINESS HUB у BIOFACH eSpecial 2021 – це важлива ділова подія, що дозволить гідно представити органічний сектор України, популяризувати вітчизняний органічний продукт, завоювати довіру імпортерів, розширити географію збуту продукції.

Слід також зазначити, що BIOFACH eSpecial 2021 є гарною можливістю для ознайомлення з досягненнями та інноваціями світових лідерів органічного сектору, що обов’язково стане поштовхом для подальшого розвитку вітчизняного органічного виробництва.

OrganicInfo.ua: Органічних виробників, звісно, цікавлять перспективи розвитку співпраці з ЄС, розширення можливостей, пов’язаних з Європейським зеленим курсом та, зокрема, стратегією «Від ферми до виделки», що була презентована минуло року. Як, на Вашу думку, чи розширить ЄЗК перспективи для нашого органічного сектору?

Тарас Качка: Європейський зелений курс (ЄЗК) є дорожньою картою заходів, які сприятимуть розвитку ефективної і стійкої економіки та покращенню здоров’я і якості життя людей у гармонії з планетою та її ресурсами.

ЄЗК створює виклики та можливості для українського та європейського бізнесу. Перехід до стійкої харчової системи ЄС підвищить вимоги до сільськогосподарської і харчової продукції, що стане певним викликом, а популяризація органічної продукції створить нові можливості на ринку для виробників.

Разом з цим, у 2020 році була презентована стратегія «Від ферми до виделки» (Farm to Fork), яка передбачає трансформацію харчової політики та суттєве збільшення частки органічного господарства.

Україна теж рухається в напрямку ЄС, тому гармонізує вітчизняне законодавство та розширює можливості для виробників органічної продукції.

Так, у 2019 році введено в дію Закон України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції». З метою реалізації його положень, міністерство розробило низку нормативно-правових актів, переважну більшість яких вже затверджено. Їх реалізація дасть змогу запустити національну систему сертифікації органічного виробництва.

Крім цього, у 2020 році Верховною Радою України ухвалено зміни до Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України», якими, серед іншого, передбачено державну підтримку виробників органічної сільськогосподарської продукції за напрямками:

 • виділення бюджетних субсидій з розрахунку на одиницю оброблюваних угідь та/або одну голову великої рогатої худоби;
 • відшкодування до 30 відсотків вартості витрат на проведення сертифікації органічного виробництва;
 • відшкодування до 30 відсотків вартості витрат на придбання дозволених для використання засобів захисту рослин та добрив, насіння, садивного матеріалу та кормів.

На даний час, для забезпечення виконання вимог Закону, розробляється нормативно-правова база. ЇЇ запровадження дасть поштовх для подальшого розвитку органічного сектору України.

У 2019 році частка органічних земель у загальній площі земель сільськогосподарського призначення складала 1,1%. Комплексний підхід до розвитку органічного сектору дасть змогу збільшити цей показник до 3% та залучити більше виробників до діяльності у сфері органічного виробництва.

OrganicInfo.ua: Які перспективи вилучення України зі списку країн, щодо яких встановлені додаткові заходи контролю органічної продукції? Україна вже не перший рік у цьому списку, а це накладає додаткові витрати на експортерів органічної продукції.

Тарас Качка: Дійсно, незважаючи на активну експортну діяльність України на світовому органічному ринку, залишається відкритим питання щодо посиленого контролю з боку ЄС до органічної продукції, яка постачається нашими виробниками.

Основними завданням для вирішення цієї проблеми, над  якими наразі працює міністерство, є:
 • законодавче забезпечення у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції у повному обсязі;
 • функціонування Державного реєстру операторів, що здійснюють виробництво продукції відповідно до вимог законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції, Державного реєстру органів сертифікації у сфері органічного виробництва та обігу органічної продукції, Державного реєстру органічного насіння і садивного матеріалу, порядок ведення яких передбачено постановою КМУ від 12.02.2020 № 87;
 • запровадження дієвої системи державного нагляду (контролю) з метою усунення фальсифікованої органічної продукції на ринку та підвищення відповідальності виробників;
 • забезпечення прозорості ринку органічної продукції в Україні.

Успішне виконанням цих завдань дасть змогу Україні стати на світовому ринку надійним торговим партнером з врегульованим законодавством.

В свою чергу, це стане передумовою для звернення до Єврокомісії щодо розгляду питання про перегляд встановлених додаткових заходів контролю до вітчизняних виробників органічної продукції.

Нагадаємо: на BIOFACH 2021 eSPECIAL представлено Національний павільйон України – ORGANIC UKRAINE BUSINESS HUB, організований ГС “Органічна Україна” завдяки підтримці програми USAID “Конкурентоспроможна економіка України”. Партнерами у підготовці Українського національного павільйону є швейцарсько-українська програма «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» та «Офіс з просування експорту України».

Фото з власного архіву OrganicInfo.ua: BIOFACH 2020.

Поділитися новиною