Підтримати

Угода про еквівалентність між США та Канадою вперше спрацювала для українських органічних експортерів

Поділитися новиною
Агрофірма «Поле» в 2021 році здійснила перші поставки органічного пшона на ринок США.

Варто відзначити два важливі аспекти цієї події. По-перше, експортна поставка була здійснена за стандартами органічного виробництва Канади (COR), що є еквівалентними стандартам NOP США. По-друге, США є одним із найбільших виробників органічного пшона та нетто-експортером цього продукту, тому імпорт пшона до США є важливим прецедентом.

Агрофірма «Поле» зробила вже кілька поставок протягом 2021 року, перші 95 тонн органічного пшона були відвантажені в травні-червні цього року і ще 220 тонн відвантажено протягом листопада. Поставка здійснювалась морським судном з України в США.

Компанія почала свою діяльність в 1999 році, а у 2010 вперше пройшла органічну сертифікацію відповідно до стандартів, еквівалентних стандартам ЄС. Зараз Агрофірма «Поле» щорічно експортує близько 3 тисяч тонн органічного пшона та тисячі тонн інших зернових, бобових, олійних та кормових культур.

«Ми почали маркетингову активність у Північній Америці у 2016 році. Ми брали участь у виставці «BioFach USA» і відтоді думали про сертифікації за стандартами NOP. Але зрештою, на прохання наших партнерів, пройшли сертифікацію відповідно до стандартів COR минулого року, – розповідає Андрій Єлсуков, комерційний директор ТОВ «Агрофірма «Поле».

Також варто зазначити, що минулого та цього року в США неврожай органічного проса через значну посуху в Колорадо, де великі площі зайняті цією культурою. Це також сприяло нашому експорту до США, але важлива й участь імпортера в цьому процесі, адже процес експорту дещо відрізняється від експорту до ЄС, – більше перевірок, довший процес транспортування тощо.

Наразі в світі налічується близько 15 двосторонніх угод, які повністю або частково визнають стандарти та, відповідно, дозволяють обіг органічної продукції.

Також деякі країни дозволяють в односторонньому порядку імпорт продукції з метою її розміщення на внутрішньому ринку або для переробки.

Наприклад, продукція, вироблена в ЄС, може вільно експортуватись до США та навпаки. Або ж ЄС дозволяє імпорт продукції рослинництва з Індії, Нової Зеландії та деяких інших країн.

В 2009 році почала діяти угода про еквівалентність між США та Канадою, але тільки цього року нею змогли вперше скористатись українські виробники. 

«Обов’язковою умовою для експорту продукції згідно еквівалентної угоди є фраза у відповідному сертифікаті оператора: «Certified in compliance with the terms of the U.S.-Canada Organic Equivalency Arrangement» / «Сертифіковано згідно умов Договору про Еквівалентність вимог Національних стандартів органічного виробництва США та Канади», – зазначає Ольга Лисецька, менеджер з якості органа сертифікації «Органік Стандарт».

Ознайомитись з оглядом еквівалентності стандартів органічного виробництва в світі можна у відповідній таблиці (переклад українською мовою станом на 20 грудня 2020р. або англійською на сайті IFOAM – Organics International в реальному режимі).

Катерина Шор, OrganicInfo.ua

Поділитися новиною