Підтримати

Чи є Україна надійним постачальником органічної продукції?

Шахрайство є однією з найбільших загроз в органічному секторі. Скандали можуть серйозно підірвати довіру споживачів до органічної продукції. Нещодавній випадок шахрайства, в якому фігурувала органічна соняшникова макуха, забруднена пестицидами тіаметоксамом і металаксилом, підіймає питання безпечності органічної продукції з України та надійності українських органічних операторів. Цей прес-реліз присвячений цьому питанню.

Дослідний інститут органічного сільського господарства (FiBL), що впроваджує швейцарсько-український проект «Розвиток органічного ринку в Україні» за фінансової підтримки Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань (SECO), активно задіяний в розвиток органічного ринку України. Одним з пріоритетних напрямків діяльності проекту є розвиток українського сектору органічних сільськогосподарських орних культур, особливо для експорту. Створення довіри до всього виробничо-збутового ланцюга і заходи, що гарантують безпеку та якість, є основними аспектами діяльності проекту, та включають проведення лабораторних аналізів для перевірки забруднення продукції пестицидами та ГМО. FiBL працію лише з тими, хто веде діяльність відкрито і прозоро, наприклад, надає дійсні документи про проходження органічної сертифікації і позитивно ставиться до попередньої перевірки господарства незалежними консультантами. Проект допомагає господарствам та іншим ключовим гравцям, які відповідають цим критеріям, через провадження діяльності зі встановлення ділових зв’язків, наприклад, підтримує участь українських виробників у міжнародній виставці органічної продукції «Біофах» або запрошує потенційних покупців відвідати такі господарства в Україні. Це дозволяє імпортерам скласти особисте враження про господарство перед підписанням першого контракту.

Загалом, FiBL не вважає, що ризик при побудові партнерських відносин з українськими виробниками органічної продукції вище, ніж з виробниками з інших країн, і наполегливо рекомендує застосовувати належні і суворі заходи з контролю управління якістю в усіх країнах.

FiBL вважає найважливішими наступні заходи:

  • Міжнародним трейдерам слід співпрацювати лише з тими органічними операторами, які мають прозору систему комунікацій та бажають відкрити своє господарство для незалежного аудиту (окрім процедури сертифікації).
  • Трейдерам слід купувати продукцію у виробника напряму і уникати посередників.
  • Через загрозу забруднення чи змішування органічної продукції з традиційною під час зберігання і транспортування, наприклад, в портах України, FiBL рекомендує застосовувати пломбування біг-бегів (біг-беги мають бути опломбовані до того, як залишать територію господарства).
  • Необхідно започаткувати систему управління якістю, яка б оцінувала ризики змішування, забруднення і шахрайства. Така система повинна включати:
  • а. Регулярні аудити (окрім щорічного контролю, що проводиться сертифікаційним органом), відбирання зразків та аналіз на залишки заборонених речовин;

   б. Гарантії, що виробники знайомі з вимогами стандартів;

   в. Контроль всього процесу експорту, у тому числі завантаження та пломбування контейнерів, відбирання зразків продукції та перевірку документації надійним місцевим надавачем послуг з метою забезпечення відслідковування вантажу по шляху слідування.

FiBL розробив низку довідників та відео щодо органічного виробництва, а також проводить презентації українською мовою з метою інформування ключових гравців органічного сектору про технології виробництва та для розповсюдження знань про найкращі практики ведення органічного сільського господарства. Крім цього, для подальшого підвищення прозорості FiBL підтримує зусилля Міжнародної федерації органічних сільськогосподарських рухів (IFOAM) та інших міжнародних гравців зі створення міжнародної та вільно доступної бази даних щодо органічних операторів (в тому числі з України) з даними про статус їхньої органічної сертифікації в реальному часі.

Повний прес-реліз

Поділитися новиною