31

Два тижні до закону «очима» роздрібної торгівлі

За два тижні до введення в дію Закону України № 2496-VIII «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції», 19 липня 2019 року, відбувся круглий стіл «Маркування та торгівля органічними продуктами».
Організаторами круглого столу виступили проект ЄС «Підтримка впровадження сільськогосподарської та продовольчої політики в Україні» та проект «Німецько-українська співпраця у галузі органічного землеробства» спільно з Інформаційним центром «Зелене досьє» та biologic.tv за сприяння Міністерства аграрної політики та продовольства України.
В заході взяли участь 60 учасників. Серед них представники найбільших мереж роздрібної торгівлі та маленьких магазинів, в асортименті яких представлені органічні продукти харчування, представники органів державної влади; виробники органічної продукції та профільні асоціації.
Метою круглого столу було ознайомити учасників з вимогами законодавства в галузі органічного виробництва, а також отримати зворотній зв'язок щодо законодавства: зауваження, занепокоєння, побоювання та питання, які варто врахувати при прийнятті підзаконних актів, адже ще триває робота над їх розробкою та опрацюванням.
Закон та нормативно-правові акти до нього повинні врегулювати ринок органічної продукції та, насамперед, убезпечити споживача від купівлі псевдо-органічних продуктів та захистити сумлінних виробників органічної продукції. Так законом передбачено вже з 2 серпня заборону використання під час маркування написів «органічний», «біодинамічний», «біологічний», «екологічний», «органік» та/або будь-яких однокореневих та/або похідних слів від цих слів з префіксами «біо-», «еко-», зокрема, в торговельних марках, графічних зображеннях, назві продукти чи будь-якій іншій інформації для споживачів без сертифікату, який підтверджує органічне походження такої продукції.
В законі вперше вводиться адміністративна відповідальність за маркування продукції з порушенням законодавства в галузі органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції та за реалізацію органічної продукції без належного підтвердження. Тому виконання закону стає спільною відповідальністю виробників та закладів роздрібної торгівлі.
Під час круглого столу було презентовано «Настанови щодо маркування органічних харчових продуктів та кормів», які містять законодавчі вимоги до маркування органічної продукції з врахуванням загальних вимог до маркування харчових продуктів, вимоги до маркування імпортованих харчових продуктів, а також настанови до використання державного логотипу України для маркування органічної продукції. Після їх доопрацювання за результатами круглого столу, ці настанови будуть оприлюднені на сайті Мінагрополітики в розділі «Органічне виробництво».
Ознайомитись з презентаціями круглого столу можна за посиланням.

Катерина Шор, для OrganicInfo.ua