31

Все за планом: органіка у пріоритеті

«Органічне виробництво в Україні залишається одним із 5 пріоритетів розвитку АПК, які були визначені раніше», - зазначив заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тарас Висоцький і запевнив, що впровадження закону йде за планом, без перешкод. 
27 вересня відбувся круглий стіл «Впровадження Закону «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції» №2496-VIII: Огляд впровадження нового органічного закону. Роль і функції компетентних державних органів згідно нового закону. Досвід Німеччини». Учасники зустрічі - державні урядовці, виробники і дистриб’ютори органічної продукції, представники профільних асоціацій,  громадських організацій та проектів міжнародної технічної допомоги - обговорили хід впровадження нового органічного закону в Україні, а запрошені експерти з Німеччини поділилися власним досвідом. Також обговорили новий Регламент ЄС № 2018/848, що вводиться в дію 2021 року, але вже зараз впливає на органічний сектор в Україні. 
Наразі міністерство, навіть перебуваючи у стані реформування, доопрацьовує необхідні підзаконні акти, які визначатимуть детальні правила органічного виробництва й обігу органічної продукції та інші процедури для впровадження органічного закону, зокрема, щодо створення трьох державних реєстрів: операторів ринку, органів сертифікації та органічного насіння і садивного матеріалу. Представники міністерства запевнили, що робота над реєстрами та пов'язаними з ними процедурами нині на стадії завершення. 
Виробники тим часом занепокоєні: як не втратити зацікавленість фермерів у розвитку галузі,  посилюючи норми законодавства? Законодавці у відповідь запевняють, що враховують інтереси українських виробників, і що всі впровадження обговорюються з органами сертифікації та самими аграріями. У тому числі, виробникам вигідно, щоб українські норми відповідали стандартам ЄС, адже це дозволить експортувати більше продукції до Європейського Союзу та підвищить довіру споживачів до українських товарів — а отже й обсяги збуту. 
Міжнародні експерти висловили свої зауваження щодо впровадження органічного законодавства в Україні і поділилися планами розвитку органічного ринку в Європейському Союзі та набутим досвідом — адже процеси, через які Україна проходить наразі, відбувалися і в ЄС близько 30 років тому. Штефан Дреесманн, представник Міністерства сільського господарства, продовольства та захисту споживачів Нижньої Саксонії, розповів, - в ЄС сподіваються, що через 5 років частка органічної продукції на ринку буде складати 20%, а в деяких країнах, наприклад в Австрії, частка органічних земель уже складає ⅕ від усіх земель країни. Тож є всі підстави бути певними, що Європа досягне поставленої мети у п'ятирічний термін. Це означає, що органічний ринок буде лише зростати, а отже виробники органічної продукції як в ЄС, так і в Україні матимуть багато переваг.
З 2021 року вводиться в дію новий Регламент ЄС № 2018/848, він має суворіші правила для органічного виробництва, а тому краще вже зараз брати до уваги норми регламенту, щоб не переписувати закон потім — досвід показує, що, по-перше, зробити це складно, по-друге, господарствам важко постійно переходити на нові норми. Тобто, варто вже зараз впроваджувати якомога вищі стандарти органічного виробництва, адже споживачі мають бути впевнені в якості органічної продукції. 
Міжнародні експерти не раз зазначали під час зустрічі, що сподіваються бачити Україну одним із основних експортерів органічної продукції в ЄС. Новий закон створює всі необхідні підстави для цього, а також для розвитку внутрішнього ринку органіки в Україні.
Ініціаторами проведення круглого столу виступили проект ЄС «Підтримка впровадження сільськогосподарської та продовольчої політики в Україні» та проект «Німецько-українська співпраця у галузі органічного землеробства».

Фото проект ЄС «Підтримка впровадження сільськогосподарської та продовольчої політики в Україні».