31

Операція OPSON: ЄВРОПОЛ перевіряє підозрілі органічні продукти

Операція OPSON є спільною ініціативою Європолу та Інтерполу. Вона проводиться з 2011 року і орієнтована на виявлення підроблених та неякісних продуктів харчування та напоїв. До участі залучаються поліція, митні органи, національні регуляторні органи тощо. Традиційно операція проводиться на території 16 країн-членів ЄС (Австрія, Бельгія, Болгарія, Кіпр, Іспанія, Фінляндія, Франція, Хорватія, Ірландія, Італія, Литва, Португалія, Швеція, Словенія, Словаччина, Великобританія), інші країни можуть долучатися за запитом.
З початку 2019 року в рамках операції OPSON було вилучено потенційно небезпечних продуктів та напоїв на суму понад 100 мільйонів євро,  заарештовано 672 особи, у багатьох країнах розслідування ще тривають.
Органічні харчові продукти стали предметом дослідження OPSON вперше. В рамках операції було перевірено понад 90 тисяч тон підозрілих органічних продуктів. Метою цієї операції є захист репутації органічного логотипу ЄС і гарантування довіри європейських споживачів, адже попит на органічну продукцію зростає, і традиційно такі продукти продаються за вищими цінами. Цілеспрямована акція під керівництвом Комісії ЄС за підтримки Європолу була проведена у 16 країнах-членах ЄС з метою виявлення шахрайських практик у цій сфері. В результаті операції (за інформацією, яку оприлюднили ЄВРОПОЛ та Європейська Комісія 21 червня)
порушено низку адміністративних та кримінальних проваджень, вилучено продукцію, арештовано 9 осіб та накладено санкції на операторів. Дослідження ще тривають, і в найближчі місяці можна очікувати подальших результатів.
Комісія ЄС вживає дедалі більше заходів для вирішення цієї проблеми. Наприклад, розроблено електронний сертифікат інспекції в рамках системи TRACES, це значно покращило простежуваність органічної продукції, що імпортується з країн, які не входять до ЄС. Також розроблено нове органічне регулювання, що вводиться в дію в 2021 році та має посилити контроль в цій сфері.

Підготовлено Катериною Шор за матеріалами Європейської Комісії та ЄВРОПОЛУ