31

Етапи розвитку органічного руху в Україні

2 серпня 2018 - Закон України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції», який було прийнято Верховною Радою 10 липня 2018 року, набрав чинності, але буде введений в дію 02.08.2019

2017 - створено Громадську спілку «Український Органічний Кластер»

2017 - вперше Національний павільйон України на виставці БіоФах підтримано Міністерством аграрної політики та продовольства України, а органічний сектор України представлено на рівні заступника Міністра.

2016 - розпочато два Німецько-українські проекти співробітництва «Консультування України в питаннях аграрної торгівлі - в рамках Повної та Всеохоплюючої Угоди про вільну торгівлю (ПВУВТ) між ЄС та Україною» та «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства», що впроваджуються AFC/IAK, що підтримуються Федеральним міністерством продовольства та сільського господарства Німеччини (BMEL).

2016 - офіційно презентовано Державний логотип України для маркування органічних продуктів.

2015 - Розвиток органічного ринку вперше став одним із пріоритетних напрмяків розвитку агропомислового сектору України - включено в Єдину комплексну стратегію розвитку сільського господарства та сільських територій на 2015-2020 роки.

2014 – набрав чинності Закон «Про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції та сировини», який повинен стати основним законодавчим актом у сфері регулювання органічного ринку. Водночас, досі не прийняті українські стандарти органічного виробництва, не затверджені правила сертифікації продукції та акредитації сертифікаційних органів, тощо. Тому українські виробники і надалі проходять сертифікацію згідно нормативних актів інших країн.

2014 – до Комплексної програми підтримки та розвитку агропромислового комплексу Львівської області на 2013 – 2015 роки Львівська обласна рада внесла доповнення про Підтримку та розвиток органічного виробництва.

2014 – перший український павільйон представлений на виставці БіоФах (BioFach) – найбільшій виставці органічних товарів у світі.

2014 – Україна вийшла на 20-те місце у світі за обсягами виробництва органічних продуктів харчування. Такі дані оприлюднила Федерація органічного руху України. 

2013 – створена спілка виробників сертифікованих органічних продуктів «Органічна Україна». Діяльність спілки «Органічна Україна» спрямована на консолідацію українських сертифікованих виробників органічної продукції для розвитку органічного ринку в Україні, формуванні широкого асортименту якісних місцевих продуктів харчування для повного задоволення попиту населення.

2012 – почав свій розвиток перший органічний кейтеринг Органік Ера.

2012 – початок пілотного проекту з підтримки органічного сектору сільського господарства, Німецьким Товариством Міжнародного Співробітництва (GIZ). Мета проекту – підвищення обізнаності населення щодо переваг споживання органічної продукції, розширення кола зацікавлених фермерів, що займаються органічним землеробством та виробляють органічні продукти споживання, шляхом проведення інформаційних, навчальних та промоційних заходів. Зокрема, за сприяння GIZ у 2013 році під час проведення Національного Сорочинського ярмарку було проведено ряд заходів, спрямованих на популяризацію органічного виробництва як фактора економічного розвитку території.

2011 – на сайті «Органік стандарт» опубліковано перший перелік засобів захисту рослин та добрив, дозволених в органічному виробництві в Україні, відповідно до Стандартів Європейського Союзу.

2011 – Верховна Рада України ухвалила Закон «Про органічне виробництво».
Документом визначаються правові, економічні, соціальні та організаційні основи ведення органічного сільського господарства, вимоги щодо вирощування, виробництва, перероблення, сертифікації, етикетування, перевезення, зберігання та реалізації органічної продукції та сировини. Згідно з документом, виробництво має вважатися органічним лише після отримання відповідного сертифікату на виробництво органічної продукції і має проводитися виключно з органічної сировини, яка відповідає вимогам цього закону.

2011 – початок проекту технічної допомоги «АгроІнвест», що фінансується Американським агентством з міжнародного розвитку (USAID). Метою проекту є сприяння розвитку сільського господарства України та підвищення конкурентоспроможності агробізнесу незалежно від організаційно-правової форми та масштабів виробництва. Одним з головних завдань Проекту USAID «АгроІнвест» є підтримка стабільної, орієнтованої на ринок аграрної політики, яка сприятиме сталому розвитку і зростанню сільського господарства України та збільшенню інвестицій у цю галузь. Відповідно до поставлених завдань, Проект активно підтримує розвиток органічного землеробства в Україні.

2010 – почалося наповнення внутрішнього ринку власною органічною продукцією за рахунок налагодження власної переробки органічної сировини. Зокрема, це крупи, соки, сиропи, повидло, сухофрукти, мед, м'ясні та молочні вироби.

2010 – ЮНЕП у співпраці з урядами, національними та міжнародними організаціями, які працюють у сферах сільського господарства, виробництва продуктів харчування та економічного розвитку, розпочав суб-регіональну ініціативу з оглядового дослідження «зеленої економіки». Вірменія, Молдова та Україна були першими країнами в суб-регіоні, де проведені національні проекти з метою розробки оглядового дослідження.
Дослідження містить пакет пропозицій щодо політичних реформ, інвестицій та заходів із побудови потенціалу для сприяння переходу до зеленої економіки. Окрім проведення дослідження ініціатива передбачає подальшу роботу спрямовану на перехід до зеленої економіки, зокрема, консультації для переходу до зеленої економіки та її популяризацію.

2009 – на 20-й Міжнародній виставці органічного виробництва BioFach у Нюрнберзі (Німеччина) вперше була представлена продукція українського виробника.

2009 – у Львові було організовано Перший Всеукраїнський Ярмарок органічних продуктів. Ярмарок став традиційним. Зокрема, у 2010 рр. ярмарок вдруге було проведено у Львові, а в 2011 та 2012 рр - у Києві.

2008 – в Києві відкрився перший спеціалізований органічний магазин "Натур Бутік".

2007 – створено перший український акредитований сертифікаційний орган Органік стандарт, який проводить сертифікацію органічного виробництва за стандартами ЄС в Україні та Білорусі та є лідером галузі органічної сертифікації в цих країнах. «Органік стандарт» включений в офіційний перелік сертифікаційних органів, визнаних у Європейському Союзі та Швейцарії. Відтак, компанія надає своїм клієнтам в Україні та Білорусі можливість здійснювати експорт органічної продукції в країни ЄС за спрощеною схемою.

2007 – на полицях багатьох великих супермаркетів ("МегаМаркет", "Білла", "Метро", "Вест Лайн", "Чумацький шлях", "Фуршет Гурман", "Шереметьєв", "Край", "Кантрі Лайф") з’явилась перша органічна продукція українського виробництва.

2005 – створена Федерація органічного руху України. Організація ставить за мету всебічну пропаганду цінностей та світогляду, притаманних прибічникам світового органічного руху, підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва з одночасним розвитком безпечних для природи та людини технологій, сприяння розвитку органічного руху в Україні.

2005 – початок фази І проекту «Розвиток органічного ринку в Україні» (2005 до 2011 рр), що фінансувався Державним секретаріатом Швейцарії з економічних питань (SECO) та впроваджувався Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія). Друга фаза проекту запланована на 2012-2016рр. Ціль проекту – посилити конкурентоспроможність українського органічного харчового сектору.

2003 – за підтримки Офісу Радника з питань сільського господарства та природи Посольства Королівства Нідерландів в Україні був створений телевізійний публіцистичний фільм про органічне землеробство "Там де закінчується місто" (с) Зелене досьє.

2002 – заснування Асоціації учасників біовиробництва «БІОЛан Україна». Організація створена з метою захисту інтересів виробників органічної продукції. Пріоритетними напрямками асоціація вважає створення мережі органічних виробників в Україні, формування внутрішнього ринку органічної продукції, розробку законодавства та нормативно-правової бази для органічного виробництва в Україні.

1997 – договір між урядами України та Швейцарії щодо технічної та фінансової співпраці (фінансова підтримка: Державний секретаріат Швейцарії з економічних питань (ДСШЕП). В рамках цього договору стала можливим розробка проектів технічної допомоги, зокрема, щодо розвитку органічного сільського господарства в Україні.